Пневмония

Пневмонията е възпаление на белите дробове. Заболяването засяга поотделно, но по-често едновременно, извършващите газообмена между вдишания въздух и кръвта алвеоли и заобикалящата ги белодробна тъкан, наречена интерстициум, при което се нарушава нормалният процес на дишане. Пневмонията може да бъде предизвикана от различни причини, като инфектиране с бактерии, вируси, гъби или паразити, от химическо или физическо нараняване на дробовете, някои лекарства и други състояния, като например автоимунни заболявания.

Ларингит

Ларингитът представлява локално възпаление на ларинкса, най-често вследствие на прекомерна употреба на гласа, дразнене на ларингеалната лигавица от вредни фактори или инфекция.

Още информаци оттук

Синузит

Хроничен синуит е често срещано състояние, при което кухините около носните проходи (синусите) се възпаляват и подуват за най-малко осем седмици. Увеличава се носната секреция и се нарушава дренажа. Хроничен синуит може да бъде причинен от инфекция, но може да се дължи и на полипи в носа или нарушения в носната преграда. Най-често се засягат млади хора и хора на средна възраст.

Повече информация оттук

Назофарингит

Острият назофарингит, известен още като простуда или хрема, е неспецифично инфекциозно възпаление на лигавицата на носа. Гърлото, синусите и ларинкса също могат да бъдат засегнати. Хремата се дефинира като назално възпаление с различна степен на засягане и на гърлото. Симптомите могат да се прояват за по-малко от два дни след експозиция на причинителя. Някои от признаците са кашлица, възпалено гърло, хрема, кихане, главоболие, треска и др. Хората обикновено се възстановяват в период от една седмица след проявата на симптоматиката. Не всеки път обаче това се случва и инфекцията може да се разпространи към белите дробове (пневмония).

Прочетете повече тук

Бронхит

Острият бронхит е възпаление на бронхите, което обикновено се причинява от вируси или бактерии и може да продължи няколко дни или седмици. Характерните симптоми са кашлица, храчки, недостиг на въздух и хрипове, свързани със запушване и възпаление на дихателните пътища. Възпалението на дихателните пътища води до инфилтрация на белодробната тъкан от неутрофили. Те предизвикват хиперсекреция на лигавицата. Диагнозата се поставя с клиничен преглед, а понякога и микробиологично изследване на храчка.

Прочетете повече тук.

Трахеит

Трахеитът представлява остро настъпило възпаление на трахеята от инфекциозен причинител. В повечето случаи се касае за бактериална инфекция. След първична вирусна инфекция е по-лесно бактериите да стигнат до трахеята и да индуцират възпаление поради отслабените защитни сили на имунната система.

Повече информация може да получите тук.